17/12/2017

بی‌اراده‌کردن و هویت‌زدایی زنان کورد در زندان‌های ایران

باندهای فحشا در کوردستان بدون استثنا با مراکز امنیتی نظام نظیر سپاه پاسداران، اطلاعات, بسیج و... در ارتباط می‌باشند...

 

 

 

 

 

دلار دلبرین

قوانین تبعیض‌آمیز و جنسیت‌گرای رژیم برای زنان, در مورد زنان در شرق کوردستان نیز صدق کرده و حتی با توجه به سیاست ویژه حکومت در برابر کوردها و سنی‌ها وضعیت زنان کورد به‌مراتب بدتر و دردناک‌تر می‌باشد. نظام قدرت‌طلب و مستبد ایران برای هر منطقه با توجه به اوضاع خاص آنجا، اقشار و طبقات مختلف، مذهب و خلق‌ها سیاستی خاص به‌كار می‌برد. از این رو, دیدی امنیتی به مناطق کوردی داشته و بزرگ‌ترین نقش را در وخامت وضعیت کوردها در همه‌ی عرصه‌ها به‌ویژه وضعیت اقتصادی مناطق کوردنشین دارد. مشكلات ناشی از سیاست اقتصادی دولت همچون بیكاری، تجارت قاچاق در مرزها، تجارت زن و ... از جمله عواملی هستند كه موجب بروز مشكلات روحی و روانی، فرار از خانه، خودكشی و غیره به‌ویژه در میان زنان می‌شود.

در سال‌های اول انقلاب، زنان، جوانان و كل جامعه برای رأی‌دادن به حكومتی دموكراتیك كه بتوانند اراده و هویت خود را در آن منعكس كنند بسیج شدند اما متأسفانه با حاكمیت گروه‌های دینی و آخوندی، نظام مطلق و ایدئولوژی دینی و مذهبی همه‌ی این خواسته‌ها را در زیر سیاهی خود خاموش ساخت. دولت‌ با سركوب حركت‌ها و احزاب سیاسی مستقل كه با افكار گوناگون خواهان حق خود بودند مانند توده، مجاهدین خلق، احزاب كوردی دموكرات و كومله در شرق کوردستان و اعتراضات دیگر در جنوب و شرق ایران، جوی مملو از اختناق شدید را به‌وجود آورد و این سكوت، زنان را به كنج خانه‌ها بازگرداند.

سیاستی که در زندان بر زنان اعمال شده و نقش‌کارکری که رژیم به این اماکن می‌دهد این واقعیت را به خوبی روشن می‌سازد که زندان جای بی‌حقوقی و ناعدالتی است و سیاست پلید ایران نیز خلق‌ها و زنان را به تمامی برده کرده و نابودی آنها را خواهان است. در زندان‌های رژیم ایران تحریف اخلاقی و فروپاشی شخصیت انسان‌ها در وهله‌ی اول مورد هدف قرار می‌گیرند. ایران در اماکن عمومی و در حوزه اجتماعی ـ سیاسی سیاست‌های غیر انسانی خود را سرپوش می‌دهد، ولی سیاست‌های وحشیانه‌ی نظام در زندان‌ها آشکار و بی‌پرده به صحنه‌ی نمایش درآمده و بر همه آشکار می‌شود که اساس هدف دولت تخریب جامعه است.‌ نظام بدون اینکه برای حقوق بشر احترام قایل شود جنگ روانی، تجاوز و شکنجه بر زنان تحمیل می‌کند. زنانی که به سبب‌های سیاسی روانه‌ی زندان شده‌اند در سلول‌های انفرادی به انتظار اعدام‌شدن‌شان از حق انسانی خود نیز محروم می‌مانند. آنها هرگز به‌طوری عادلانه و قانونی محاکمه نمی‌شوند. بلکه به‌علت افکار و فعالیت‌های ضد نظامی‌شان مستحق اعدام هستند. اما زنانی که به سبب فحشا و پخش مواد مخدر و ... زندانی می‌شوند، بعد از اتمام جزا و برگشت به میان جامعه کار خود را بیشتر و گسترده‌تر ادامه می دهند. زیرا در زندان بهتر به این کارها مشغول و تشویق می‌شوند، به طوری که در زندان حرفه‌یی می‌شوند. سیستم سعی دارد که اراده‌ی زنان را بشکند تا آنان را آلت و ابزاری برای منافع و سیاست‌های خود بکار گیرد و برای تحقق این هدف شکنجه و حتی تجاوز را انجام می‌دهد. زندان‌های شرق کوردستان مرکزی است برای پخش مواد مخدر، فساد, فحشا و بیماری‌هایی چون ایدز.

یکی دیگر از سیاست‌هایی که رژیم در زندان‌های شرق کوردستان به اجرا درمی‌آورد این است که زندانیان دختر را که سن کمتر از 17 سال دارند به سبب اینکه می گویند "دختر که بزرگ شد باید ازدواج کند و اگر مجرد بماند فاحشه می‌شود و مرتکب گناه خواهد شد" آنان را مورد تجاوز قرار می‌دهند. این سیاست را نیز با تفاسیر اسلامی مشروعیت می‌بخشند. در زندان‌های عمومی که زندانیان زن و مرد وجود دارند خودفروشی زنان افزایش بیشتری دارد. زیرا رژیم، سیاست تشویق زندانیان به روابط جنسی ناسالم را اساس قرار می‌دهد تا بدین‌گونه زندانیان نهایتاً جامعه را آلوده کنند. هدف سیاست‌های تحمیلی رژیم ایران بی‌اراده‌کردن و هویت‌زدایی زنان کورد و جامعه‌ی کورد است. زن در تاریخ, سازنده‌ی فرهنگ مادرسالار بود و تمام جوامع و مرحله‌های تاریخی از این فرهنگ تغذیه شده‌اند. این بار تخریب جامعه به وسیله فحوش و فساد اجتماعی، پخش مواد مخدر بر کلیه سلول‌های جامعه تاثیر مخرب کرده یعنی نظام از طریق زن, جامعه را بی‌اراده و به خدمت خود درآورده است. زندان‌های شرق کوردستان ناآشنا با حقوق انسانی، به مکان‌های کشتار فرهنگی، فیزیکی و سیاسی خلق کورد مبدل شده است. کوردها را چنان مورد فشار و شکنجه قرار می‌دهند که بار دیگر قد علم نکنند و مطیعانه به لاک‌شان فرو روند.

امروزه دولت برای جذب نیروی بسیج و جاش بیشترین تمركز را در مدارس دارد. بخصوص دختران برای ورود به دانشگاه و داشتن سهمیه, ناچاراً به اسم‌نویسی در بسیج می‌كنند. به‌علت وضعیت اقتصادی اسفبار بیشتر خانواده‌های كورد، به‌خصوص در شهرها, دختران كورد به فساد و فحاشی و جاسوسی‌كردن برای دولت كشانده می شوند.

 

فحشا؛ تزریق فرهنگ قدرت به جامعه

اگر نمودار خشونت در کوردستان را ترسیم نماییم معلوم می‌گردد در هر جا که سیاست‌های نظام موثرترند، خشونت علیه زنان نیز بالاتر است. سیاست ضعیفه‌سازی جامعه، خود مستلزم به‌کارگیری خشونت مداوم است. پدیده‌ی خودکشی و مقولاتی که همانند خودکشی نشان داده می‌شود، خود نتیجه‌ی محسوس خشونتی هستند که همه‌ی ارکان اخلاقی جامعه را فرو می‌پاشاند. جامعه‌ی ضعیفه‌گشته به‌سوی بن‌بست سوق داده شده، افرادش در بن‌بست قرار گرفته و خودکشی می‌کنند. میزان خودکشی زنان در کوردستان، پارامتری برای نشان‌دادن میزان ضعیفه‌شدگی جامعه کوردستان است. در جایی که مقاومت سیاسی کمتری صورت گرفته و دولت به طور مستقیم بر روی خلق اعمال سیاست می‌کند، آمار خودکشی زنان بالاتر است. به عنوان نمونه؛ آیا این سوال مطرح نمی‌شود که چرا ایلام دارای بیشترین درصد خودکشی زنان است؟

از طرفی دیگر بایستی گفت که باندهای فحشایی که از دهه‌ی هفتاد به بعد در کوردستان رواج یافتند، بدون استثنا با مراکز امنیتی نظام نظیر سپاه پاسداران، اطلاعات، بسیج و نیروی انتظامی در ارتباط می‌باشند. این مراکز امنیتی با استفاده گسترده از فقر اقتصادی و تخریب اخلاقی جامعه، به سازماندهی و اشاعه‌ی فحشا می‌پردازند. باندهای فحشا به‌عنوان مراکز تخریب اجتماعی، جاسوسی و جذب نیرو به مراکز امنیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنها بخشی از زنان جامعه قربانیان پدیده‌ی فحشا محسوب نمی‌شوند، بلکه نظام با به‌کاربردن این پدیده علیه جامعه، سیاست ضعیفه‌سازی را بر کل جامعه تحمیل می‌کند. از این منظر، پدیده‌ی فحشا یک امر صرفا جنسی نیست و تزریق فرهنگ قدرت به جامعه است. شیءشدگی جنسی زنان، ایجاد مردانی حریص و همیشه آماده‌ی تصرف زنان را در جامعه با خود به‌همراه می‌آورد. ذهنیت "مردانگی = قدرت" در جامعه این نتیجه را به‌دنبال دارد که به اندازه قدرت، حق تجاوز و تصرف وجود دارد. حاصل آن، اشاعه این تفکر است که هرگونه تجاوز دولت به جامعه کاملا توجیه‌پذیر و مشروع خواهد بود.

تجاوز سلاحی در خدمت مزدورسازی

نهاد اطلاعات عمداً دختران خانواده‌های میهن‌دوست را هدف قرار می‌دهد؛‌ با ربودن و یا فریفتن این دختران، آنان را به اعتیاد می‌كشاند و بعد به آنها تجاوز می‌كند...

پارادوکس هویت زن زیبا و نظام کالایی

مصرف کالاهای مشتق‌شده از زن به راحتی و بدون هیچ‌گونه مانع اخلاقی و وجدانی صورت می‌پذیرد...

هشت مارس؛ افق دوباره‌زیستن

در ایران در روز هشت مارس هرگونه تجمع زنان ممنوع می‌باشد. فرهنگ ممانعت در ایران ...

2017 © Partiya Karkerên Kurdistan (PKK)
[email protected]